Dea99 forum



Join the forum, it's quick and easy

Dea99 forum

Dea99 forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dea99 forum

Dobrodošli na forum o raznome,namenjen zabavi,druženju i razmenivanju mišljenja!


2 posters

    recepat-torta ''bomba''

    Dea
    Dea
    Admin


    Posts : 104
    Join date : 2012-08-18
    Age : 25
    Location : Srbija

    recepat-torta ''bomba'' Empty recepat-torta ''bomba''

    Komentar by Dea Sat Aug 25, 2012 11:52 am

    6 jaja
    6 žlica šećera
    8 žlica mljevenih oraha
    3 žlice brašna
    Umutiti dobro jaja sa šećerom pa im dodati mljevene orahe pomiješane s brašnom. Ovo dodavati postupno miješajući lagano žlicom. Kada ste to izmiješali preliti u oblik za torte. Ja u zadnje vrijeme koristim onaj promjera 28 cm. Može i manji. Peći u dobro zagrijanoj pećnici (zagrijati na 230 °C) oko 5 minuta, zatim pećnicu smanjiti na oko 180 - 200 °C još oko pola sata. Pečenu koru izvaditi, staviti na rešetku da se hladi.

    Dok se kora peče i hladi pripremiti fil I. Za njega je potreno:
    250 g maslaca ili margarina (šta ko voli)
    12 žlica šećera u prahu
    6 žumanjaka
    150 g mljevenih oraha
    150 g plazma keksA, postupak ide ovako:

    Keks složiti na tacnu, preliti sokom i ostaviti da keks upije sok.
    Umutiti maslac sa prah šećerom, dodati jedno po jedno žumnjke. Kada je dobro umućeno dodati mljevene orahe a zatim namočeni keks. Izjednačiti pa polovicom fila premazati ohlađeni biskvit.
    U drugu polovicu dodati omekšalu čokoladu ( ja je ostavim u pećnici poslije pečenja biskvita) pa opet dobro ujednačiti i premazati prvu polovicu fila.

    E, sada, treba pripremiti drugi fil za koji je potrebno:
    6 bjelanjaka
    6 žlica šećera (kristal)
    2 x 150 g šećera
    a priprema se ovako:

    Prvo staviti u dvije posude po 150 g šećera.
    U jedan stavite malo vode i stavite kuhati da dobijete "ušpinovani" šećer.
    Drugi stavite na vatru (u suhu posudu) i grijte ga polako da se otopi - karamelizira. Karamelizirajte ga sve dok ne počne dobro pjeniti.
    Dok se šećer otapa u većem sudu mutite bjelanjke, kada su umućeni dodajte im jednu po jednu onih 6 žlica šećera. Za to vrijeme će se i ukuhati šećer. Prvo u pripremljene bjelanjke dodajte ukuhani šećer ali polako. Smjesa će postati sjajna i glatka i biće topla pa dodajte karamelizirani šećer koli je već zapjenio. Njega saspite u bjelanjke i neprestano mutite. Sada još mutite sve dok se dobro ne ohlade. Bar, jedno 5 minuta. Dobićete gustu, sjajno, "masnu" kremu!a (koristila sam i Krašov "pettite beure")
    2 dcl soka od narandže
    100 g čokolade zaI, drugi fil je spreman!
    Nanesite ga na tortu odozgo i sa strana. Pošto ja ništa ne ukrašavam, moj je maksimum za ovu tortu pljosnatom stranom noža ga malo izlupati da postane namreškana.

    Ovu tortu za početak uvijek ostavim na hladno mjesto a kasnije premjestim u frižider. Ne poklapam je zvonom!
    Može stajati bez bojazni 5-6 dana, ako se ne pojede u međuvremenu, neće spasti.

    kuhanje



    anabela
    anabela


    Posts : 44
    Join date : 2012-08-18
    Age : 26

    recepat-torta ''bomba'' Empty Re: recepat-torta ''bomba''

    Komentar by anabela Mon Aug 27, 2012 6:03 am

    mmm,njam-njam,postavi i sliku torte. mrgreen
    Dea
    Dea
    Admin


    Posts : 104
    Join date : 2012-08-18
    Age : 25
    Location : Srbija

    recepat-torta ''bomba'' Empty Re: recepat-torta ''bomba''

    Komentar by Dea Mon Aug 27, 2012 6:46 am

    recepat-torta ''bomba'' Preslatko

    Sponsored content


    recepat-torta ''bomba'' Empty Re: recepat-torta ''bomba''

    Komentar by Sponsored content


      Danas je Sun May 19, 2024 12:42 pm